Pasaules naftas pieprasījumam jāpalielinās straujāk, lai absorbētu OPEC+ palielinājumu

Turpmākajos mēnešos ir jāpaātrina pasaules naftas pieprasījuma pieaugums, pretējā gadījumā tirgum būs grūti absorbēt naftas piedāvājuma palielinājumu, ko OPEC+ plāno veikt no oktobra.

Naftas pieprasījuma pieaugums gada pirmajos septiņos mēnešos no lielākajiem patērētājiem – ASV un Ķīnas – neatbilda dažām cerībām vēl pirms tam, kad šonedēļ atjaunojās bažas par ASV recesiju, kas izraisīja pasaules akciju un obligāciju izpārdošanu.

Ja ekonomika turpinās palēnināties, naftas pieprasījuma pieaugums, visticamāk, palēnināsies līdz ar to. Tas nozīmēs, ka OPEC+ būs vai nu jāatliek plāni vairāk naftas izsūknēt, vai arī jāpiekrīt zemākām cenām par lielāku piedāvājumu, norāda analītiķi.

Naftas cena augustā ir nokritusies zem 80 ASV dolāru par barelu – mazāk, nekā vairumam OPEC+ jeb Naftas eksportētājvalstu organizācijas un tās sabiedroto, piemēram, Krievijai, locekļu nepieciešams, lai sabalansētu savu budžetu.

“Pieprasījumam pēc naftas noteikti ir lejupvērsts risks,” sacīja neatkarīgais analītiķis Nīls Atkinsons, kurš iepriekš strādājis Starptautiskajā enerģētikas aģentūrā, minot bažas par Ķīnas un ASV ekonomiku.

“Ir ļoti grūti iedomāties, kā cenas varētu būtiski pieaugt, ja pieprasījums ir lēnāks, nekā mēs domājām,” viņš teica, piebilstot, ka viņš sagaida, ka OPEC+ noteiks pauzi attiecībā uz ieguves apjoma palielināšanu.

2024.gada pirmajos septiņos mēnešos Ķīnas jēlnaftas imports sasniedza 10,89 miljonus barelu dienā, kas ir par 2,4 % mazāk nekā gadu iepriekš, trešdien liecina oficiālie dati.

Ķīnas dīzeļdegvielas patēriņa kritums, pieaugot ar sašķidrinātu dabasgāzi darbināmu kravas automobiļu izmantošanai, ietekmē iekšzemes degvielas pieprasījumu, tāpat kā vājā ekonomika, ko kavē ieilgusī krīze nekustamā īpašuma nozarē.

Saskaņā ar Reuters aprēķiniem, kas balstīti uz valdības aplēsēm, ASV naftas patēriņš līdz jūlijam ir pieaudzis par 220 000 bpd un sasniedzis vidēji 20,25 miljonus bpd. Pieprasījumam būs jāpalielinās, lai sasniegtu valdības 2024. gada prognozi – 20,5 miljonus bpd .

To, vai globālais pieprasījums šogad sasniegs augstumu, kas nepieciešams, lai absorbētu papildu piegādes, ir grūti novērtēt, jo pasaulē atzītākie naftas pieprasījuma analītiķi OPEC un Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) dati par pieprasījumu līdz šim ir ļoti atšķirīgi.

Naftas patēriņa dati tiek sniegti ar laika nobīdi, un provizoriskie skaitļi bieži tiek pārskatīti. Tāpēc prognozētāji dažos pieprasījuma rādītājos iekļauj precīzākās aplēses.

OPEC globālā pieprasījuma pieaugums 2024. gada pirmajā pusgadā bija 2,15 miljoni barelu dienā, savukārt IEA lēš, ka tas bija 735 000 barelu dienā. IEA konsultē rūpnieciski attīstītās valstis enerģētikas politikas jautājumos.

OPEC aplēses par pieprasījuma pieaugumu pirmajā pusgadā ir maz mainījušās salīdzinājumā ar gada sākumā veikto aplēsi. IEA ir samazinājusi savu aplēsi par pieprasījuma pieaugumu pirmajā pusgadā, salīdzinot ar janvārī prognozētajiem 1,19 miljoniem barelu dienā.

Saskaņā ar IEA aplēsēm Ķīnas patēriņš otrajā ceturksnī samazinājās, savukārt OPEC lēš, ka tas palielinājās par vairāk nekā 800 000 bpd. Ķīna ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc prognozes par visu gadu, kā arī par pirmo pusgadu atšķiras.

Pasaules izaugsmei otrajā pusgadā būtu nedaudz jāpaātrinās, ja OPEC aplēses par pirmā pusgada pieprasījumu būtu pareizas. Taču, ja IEA ir taisnība, pieprasījumam būtu strauji jāpaātrinās.

Otrais pusgads parasti ir vislielākā patēriņa periods, jo pasaules ekonomikas izaugsme vienkārši palielina naftas pieprasījumu, kā arī tāpēc, ka tajā ir autobraukšanas sezonas kulminācija, ziemeļu puslodes ražas novākšana un iepirkumi, lai sagatavotos ziemai.

Lai pieprasījuma pieaugums sasniegtu OPEC prognozēto gada prognozi, tam otrajā pusgadā būtu jāpaātrinās līdz vidēji 2,30 miljoniem barelu dienā, saskaņā ar Reuters aprēķiniem. Lai sasniegtu IEA prognozi visam gadam, pieprasījumam otrajā pusgadā jāpalielinās par 1,22 miljoniem barelu dienā.

 

Leave a Comment